CIF Dialogues 2019

Contemporary Istanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı (CISKEV) çağdaş sanatın ve çağdaş kültürün gelişmesine destek olmak, geniş kitlelere ulaştırmak, dünyadaki  çağdaş sanat üretiminin ve kültürel gelişmelerin seçkin örneklerini, yeni girişimleri ve değişik akımları İstanbul’daki sanatseverlere sunmak ve çağdaş sanat kültürünü yaymak amacıyla 2018 yılında kurulmuştur. Türk çağdaş sanatını ve kültürünü dünyaya tanıtmanın yanı sıra, İstanbul’u uluslararası kültür-sanat platformunun önemli merkezlerinden biri olarak konumlandırmayı amaçlamaktadır. 

Geçtiğimiz senelerde CIF Dialogues; müze ve galeri direktörlerinin, sanatçıların, küratörlerin konuşmacı olarak katılımıyla Contemporary Istanbul’un fuar alanında gerçekleşmiştir. CIF Dialogues yeni kimliği ile bağımsız bir seminer olarak Contemporary Istanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı şemsiyesi altında ve vakfın ikinci etkinliği olarak 12 Eylül 2019 tarihinde Contemporary Istanbul fuar alanında düzenlendi.

2019 yılında İstanbul ve Marsilya’daki iki panelin konusu bugün hala bölgesel bir kimliğin hala var olduğu Akdeniz bölgesine bir göz atmayı hedefleyerek Bir Zihniyet Olarak Akdeniz olmuştur. Akdeniz ya da “mare midi terra”, toprakların ortasındaki deniz, denizi bir buluşma noktası olarak çağrıştırıyor. Bugün, her ne kadar değişken, belirsiz ve yoruma açık olsa da bölgesel kimlik fikri hala varlık gösteriyor.