Istanbul The Lights

7 Aralık 2020 – 3 Ocak 2020

Contemporary İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı​​ tarafından projelendirilen, İstanbul’da sanatı ışık ile buluşturan “Istanbul The Lights”, 07 Aralık 2020-03 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleşti.

Işık enstalasyonları, dijital enstalasyonlar, dev ölçekli heykeller ve enstalasyonlar, Augmented İstanbul: arttırılmış gerçeklik uygulamaları ve ışık showları ile şehrin dört bir yanında görsel bir şölene dönüşerek şehrin olağanüstü mimari mirasını ve sokaklarını canlandırdı.

Toplam 53 yeni medya alanında çalışan uluslararası arenada tanınan sanatçının 59 farklı lokasyonda yer alan 56 adet işi, 28 video sanatçısının dijital video’su 52 farklı lokasyondaki şehir ekranı, metro ve AVM dev ekranlarında yer aldı.

7 kamusal alanda yer alan 7adet LED ışık enstalasyonu, bunlardan 2 tanesi DEV ÖLÇEKLİ LED HEYKEL, 15 Sanatçının AUGMENTED ISTANBUL kapsamındaki AR heykel ve duvar resimleri, 1 Işık gösterisi Istanbul the Lights kapsamında görülebilme imkanı tanıdı.

Sanatçılar

Ahmet Rüstem Ekici
Ahmet Said Kaplan
Alp Tuğan
Arda Yalkın
Ayşe Gül Süter 
Balkan Karişman
Barış Gürsel 
Barış Kabalak
Berkan Alkan 
Burak Dağ 
Burak Şentürk
Büşra Çeğil
Ece Kibaroğlu
Emre Namyeter
Emre Okçuer
Enes Fuat Genç
Erinç Seymen 
Esra Koruç
Ethem Onur Bilgiç
Fahrettin Aykut
Fatih Sevimlikurt
Fırat Engin
Fuat Değirmenci
Furkan Nuka Birgün
Gökalp Gönen
Güvenç Özel
ha:ar 
Hakan Yılmaz
Hande Şekerciler 
Hazal Ünsal
Kıvanç Tatar 
Lal Batman
Lara Kamhi
Melis Buyruk 
Meltem Şahin
Memo Akten
Mert Ege Köse
Murat Palta
Murat Saygıner
Osman Koç
Ouchhh
Ozan Gönen
Ozan Turkkan
Pırıl Sili
RAW: Selçuk Artut & Alp Tuğan
Resole: Ecem Dilan Köse & Ahmet Ünver
Selin Balcı
Selin Çınar
Süleyman Yılmaz
Tuba Elmas
Tunca
Under1Minute

Augmented İstanbul

Fiziksel dünyaya ait görüntülerin, bilgisayar teknolojisi ve grafik, video, ses, 3 boyutlu modellemelerden oluşan yazılımlar sayesinde birleştirilmesi ve mobil cihazlar aracılığı ile görülebilmesini sağlayan tekniktir.

Agumented Istanbul kapsamında şehirdeki bazı duvarlar ve parklarda hiç ummadığınız anda karşınıza çıkan eserleri telefonunuza Istanbul The Light uygulamasını indirerek deneyimleyebilirsiniz.

Özel Etkinlikler

Beşiktaş Meydanı’nı süsleyen ışıklar dünyaca ünlü sanatçımız Memo Akten tarafından yapay zeka ile senkronize edilerek bir harmoni yaratırken, yeni yıla günler kala İstanbul’u ışıklara kavuşturdu.

CONTEMPORARY ISTANBUL VIRTUAL’DA ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ ESERLER:
Fahrettin Aykut “Untitled”
Mert Ege Köse “Geometric Explanation”