Maske / Çağrışımlar

Contemporary İstanbul Vakfı (CIF) ve BAKSİ Vakıflarının iş birliği ile 11 Şubat – 21 Nisan tarihleri arasında, Fişekhane bünyesinde yer alan sanat alanı Cocoon’da izleyiciyle buluşuyor.

 

Çok güncel bir konuyu irdeleyen sergi Maske/Çağrışımlar adı altında içinde bulunduğumuz ve ne yazık ki bilgi kirliliği ve çıkışsız soruların kol gezdiği bu kaotik ortamda, sanatçı ve tasarımcıların umut dolu, yorumlayan, çözümleyen, alternatifler sunan çalışmalarıyla pandeminin kuraklaştırmaya çalıştığı hayatımıza ışık ve enerji katıyor. İnsanlık beklenmedik bir anda uğradığı bu cüssesiz ama cüretkâr saldırı nedeniyle paniğe ve umutsuzluğa kapılırken, sanatçılar dünyanın her tarafında evrensel söylemiyle korunmanın temel çaresi olan maskelerle barışmaya çalışıyorlar. Bu bağlamdan hareketle güncele yanıt ararken, insanın maskeyle olan kadim ilişkisini sorgulayan bir çeşitlilik oluşturuyorlar.

BAKSI Vakfı Yönetim kurulu başkan Prof. Dr. Hüsamettin Koçan sergiyi tanıtırken “Maske/Çağrışımlar sergisinde uyaran, gülümseyen, gülümseten ve çözümler üreten bir etkinlikler bütünü görüyoruz. Böylece hepimizin kullandığı maskenin aynılaştırdığı görüntü, zengin bir görüntüler silsilesine dönüşüyor. Güncele doğrudan, en sıcak haliyle müdahale eden bu serginin aynı zamanda günümüzde daha fazla ihtiyaç duyduğumuz umudu çoğalttığını düşünüyorum. Maskenin öğretilmiş ve müdahale edilmiş tenine yeni anlamlar getirirken, onu sorgulayan ve sorunun üstüne çıkan bir umut yarattığını hissediyorum” demektedir.

Sergi kurulu üyeleri : Hüsamettin Koçan, Feride Çelik, Banu Çarmıklı, Özlem Yalım.