Mr. Besk – Turquerie

Contemporary Istanbul Vakfı’nin desteklediği, Doğu ve Batının Sentezini Popüler Kültür Ögeleriyle Birleştiren Mr. Besk, İlk Solo Sergisini Sunuyor. Mr. Besk ayrıca Contemporary İstanbul’a kabul edilen ilk graffiti sanatçısı olarak tarihe adını yazmaya hazır.

HOUSE OF SUPER STEP MR. BESK’İ SUNAR

Metalaşan popüler kültürün kahraman figürlerinin kimi zaman tuvalin merkezine yerleştirmesi ve tüketim kültürünü temsil eden nesneleri şeffaflaştırarak görünür kılmasıyla içerisi ile dışarısı arasındaki keskin sınırı kaldıran Mr. Besk, ilk sergisi Turquerie’i House of SuperStep sponsorluğunda Contemporary İstanbul’da sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin pandemi kısıtlamalarında ara verdiği sanat etkinliklerinin ardından ilk kez ziyaretçileriyle gerçekleşecek Türkiye’nin ilk uluslararası sanat fuarı Contemporary İstanbul; 5-10 Ekim tarihleri arasında rotasını İstanbul’un önemli tarihi alanlarından Tersane İstanbul’a çeviriyor. Dünyanın dört bir yanından galerileri bir araya getiren fuar, Türkiye’de hızla yükselen ve gelecek sanat dünyasının kapılarını aralayan, çağdaş sanatçıları radarına alıyor. İlk kez Contemporay İstanbul’da eserleriyle yer alacak  Mr. Besk, ayrıca Contemporary İstanbul’a kabul edilen ilk graffiti kökenli sanatçı.

Contemporary İstanbul’da Bir İlk: Grafitinin Sınır Aşan Özgürlüğü Tuvallerde Hayat Buluyor

Türkiye’nin içinde bulunduğu alt kültürleri kendine araştırma alanı olarak seçen Mr. Besk; renklerle etnik dokuları bir araya getirerek, yarattığı dünyada kendine has bir tavrı benimsiyor. Sokak duvarlarında ve tuvalinde hayat verdiği çalışmaları Besk’in üslubunu seyredenler için fantastik bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Mr. Besk Turquerie isimli sergisinde; Türklerin dünyada yaygın olarak kök saldığı zenginliğe ev sahipliği yapan coğrafyasının günümüzde metalaşmasına eleştirel bir tavırla yaklaşıyor. Yapıtlarında gelecek ya da geçmiş ile şimdinin karışımına dikkat çeken Mr.Besk, izleyicilerini adeta zamansız bir zamanda yolculuğa davet ediyor. Sanatçı,  kendi kültürüne olan tutkusuyla, Anadolu’da yaptığı ziyaretleri tuvalinde kullandığı halı ve çinilere işleyerek, kendi tavrına yeni bir soluk kazandırıyor ve  mekanik üretim çağının yozlaştırdığı değerleri izleyicilerine hatırlatıyor.

 16th Contemporary İstanbul Sanat Fuarı – Tersane / İstanbul 05 Ekim 2021 – 10 Ekim 2021